Ambulancia | 046/5112532 |
---|---|
Doliečovacie oddelenie I. | 046/5112520 |
Akútne oddelenie II. | 046/5112535 |
Sociálna sestra | 046/5112525 |
Psychiatrické lôžkové oddelenie sa stalo súčasťou nemocnice v Bojniciach 1. júna 1991. Odbornú prípravu, spôsobilosť a pripravenosť prevádzky pre diagnostiku a liečbu pacientov zhodnotili a vyjadrili sa k nej vtedajší hlavný odborník MZ SR MUDr. Jozef Hašto, nestor slovenskej psychiatrie prof. MUDr. Karol Matulay a primár MUDr. Karol Turček.
Spôsob liečby vychádza najmä z rozvíjania a uplatňovania kognitívno-behaviorálneho modelu ponímania liečby (pacient spoznáva seba a svoju chorobu, súčasne sa učí správnym modelom správania tak, aby nedošlo k návratu ochorenia), psychodynamických metód a interaktívnej komunikácie (aktívna spolupráca pacienta).
Liečba psychofarmakami bola od začiatku orientovaná na sústavné obnovovanie jestvujúceho spektra novými účinnými liekmi a novými poznatkami o liečbe. Veľmi úspešná „spánková liečba“ modifikovaná v celkovej anestéze spolu s OAIM prináša rýchle výsledky a premenu pri ťažšom priebehu choroby.
Oddelenie sa nachádza v pavilóne E, ktorý je po vstupe do areálu nemocnice viditeľný pri pohľade vľavo. Pacienti sa liečia na 54 lôžkach. Počet liečených pacientov sa každým rokom zvyšuje, ošetrovacia doba sa skrátila na 21 dní.
Popri lôžkovom psychiatrickom oddelení pracuje aj psychiatrická ambulancia.
Okrem lôžkového psychiatrického oddelenia a psychiatrickej ambulancie slúži na doliečovanie klientov aj denný psychiatrický stacionár, v ktorom sa klienti liečia formou dennej dochádzky a účasťou v liečebnom programe v dobe od 7:30 hod. do 15:00 hod. V dennom psychiatrickom stacionári sa liečia pacienti s afektívnymi poruchami, psychotickými poruchami a so závislosťami.
Na lôžkovom oddelení sa liečia všetky typy duševných chorôb a aj akútne – náhle vzniknuté duševné poruchy, ktoré sú reakciou na akúkoľvek situáciu a záťaž. V posledných rokoch pribúdalo najviac úzkostných porúch, depresií, delírií a alkoholické aj drogové psychózy. Liečia sa aj duševné poruchy, ak sú v komorbidite (paralelne s inými onemocneniami) so somatickými chorobami ako prvoradé, vrátane organických porúch centrálneho nervového systému.
Oddelenie poskytuje zdravotnícke služby pod vedením erudovaného a skúseného personálu, ktorý sa sústavne vzdeláva a aktívne zúčastňuje odborného života prezentovaním vlastných skúseností na domácich a zahraničných podujatiach. Využívanie nových poznatkov o diagnostických a terapeutických postupoch sa tak v liečbe uplatňuje včas.
Oddelenie poskytuje komplexnú diagnosticko a liečebno – preventívnu starostlivosť, ktorá sa delí na:
- základnú ošetrovateľskú starostlivosť
- špeciálnu psychiatrickú starostlivosť
- psychologická starostlivosť
Základná ošetrovateľská starostlivosť
- zahŕňa bežnú starostlivosť o potreby pacienta (hygiena, strava, bežné vyšetrenia...)
Špeciálna starostlivosť:
- psychiatrická diagnostika
- špecializované odborné výkony
Špecializovaná diagnostika a sledovanie výsledkov liečby sa vykonáva pomocou štandardizovaných stupníc pre jednotlivé choroby v dvojtýždenných intervaloch.
1. liečby na úpravu funkcií pozornosti
a./ Individuálna liečba prácou - práca terapeuta s 1 klientom
b./ Skupinová liečba prácou - práca terapeuta so skupinkou pacientov (max. 10) s využitím pracovných návykov, ktoré pacient vykonával pred ochorením
2. Interaktívne techniky zamerané na ovplyvnenie viacerých psychologických funkcií
c./ Pohybové aktivity - cvičenie s hudbou, kondičné cvičenie
d./ Relaxačné techniky
- autogénny tréning (nácvik)
- Jacobsonova svalová relaxácia (nácvik)
3. Sociálne a resocializačné liečenia a liečby
e./ Nácvik sociálnych spôsobilostí – sociálne zručnosti, ktoré sú nevyhnutné pre každodenný život
f./ Edukácia – vzdelávanie klientov – vzdelávacie programy pre klientov s duševným ochorením, motivačná liečba závislých klientov, prevencia a pod.
Vzdelávacie programy pre rodinných príslušníkov o chorobe
Skupinová psychoterapia – (psychoterapia: psyché = duša, terapia = liečba) cieľavedomé pôsobenie prostredníctvom psychologických prostriedkov na obnovenie zdravia napr.:
Arteterapia – liečba umením
Muzikoterapia – liečba hudbou
Biblioterapia – podporuje komunikáciu, pomáha prekonávať rečové bariéry
Oddelenie pracuje na báze terapeutickej komunity – pacient sa aktívne zapája do denných aktivít oddelenia a je spoluúčastný na rozhodovaní a ich tvorbe.
Stanovy a registrácia: 29.1.2020
Obchodné meno: Psychiatria Bojnice
Právna forma: Občianske združenie
Sídlo: Psychiatrické oddelenie, NsP Bojnice, Nemocničná 2, Bojnice 972 01
IČO: 52955028 pridelené 17.06.2020
Číslo účtu: SK28 0900 0000 0051 7366 2697
Cieľom činnosti je podpora zdravotného stavu obyvateľstva hornonitrianskeho regiónu s ohľadom na problematiku duševných ochorení – schizofrénie, bipolárnej afektívnej poruchy, depresie, závislostí od alkoholu a psychoaktívnych látok a iných duševných porúch.
Pomôcť môžete poukázaním finančnej hotovosti na účet občianskeho združenia, alebo poukázaním svojho podielu dane z príjmu (2%) pre psychiatrické oddelenie. Ďakujeme.
ŠŤASTIE SI TY
Cieľ činnosti:
Možnosť vzájomného stretávania sa, zbližovania a pomoc ľuďom s narušenou psychikou, a to tak zo strany odborného garanta ako aj zo strany širokej verejnosti. Cieľom týchto stretnutí je ich vzájomné spoznávanie sa medzi sebou a formou úplne obyčajného ľudského kontaktu vzájomná výmena informácií o ich zdravotnom stave, ako dokážu s danými problémami žiť tak v rodine ako aj na pracovisku. Istý spôsob sebapoznávania a nachádzania vlastného JA prostredníctvom iných – rovnako postihnutých.
Aktivity:
Rôzne druhy športových aktivít – plávanie, kolky...
Stretávanie sa v prírode – opekanie, turistika...
Pečenie oplátok, šitie vankúšikov...
Poradenstvo...
Vzdelávacie kurzy...
Stretávanie sa a spolupráca s členmi iných združení v rámci celej SR...
Členstvo v združení:
Členom združenia sa môže stať fyzická osoba, ktorá v roku vstupu dosiahla alebo dosiahne vek 16 rokov, prípadne ktorákoľvek právnická osoba na území SR.
Bližšie informácie - Kontakt:
Adriana KARÁSEKOVÁ č. tel.: 0903 700917
Eva FULAJTÁROVÁ č. tel.: 0904 475590
SPOLOK ABSTINENTOV PRIEVIDZA
KLUB ABSTINENTOV
RESOCIALIZAČNÉ CENTRUM PROVITAL KOŠ
Ambulancia pre závislých pacientov a denný psychiatrický stacionár pre závislých pacientov sa nachádzajú na prízemí budovy slobodárne I. pri NsP Prievidza.
Na ambulancii sa poskytujú prvovyšetrenia, manažment liečby a kontrolné psychiatrické vyšetrenia. Pacienti sa na vyšetrenie objednávajú vopred na čísle: 046/5112 519,046/5112 532.
Ordinačné hodiny:
Pondelok 12:30 – 15:00 hod.
Utorok 12:30 – 15:00 hod.
Streda 12:30 – 15:00 hod.
Štvrtok 12:30 – 15:00 hod.
Súčasťou ambulancie pre závislých je Denný psychiatrický stacionár pre závislých pacientov, ktorý slúži ako forma doliečovacieho procesu. Podmienkou je nutnosť trvalej abstinencie, spolupráca s klubom a spolkom abstinentov. Pri porušení podmienok hrozí vylúčenie zo stacionára.
Ťažisko štrukturovaného denného programu je edukácia, psychoterapia, relaxačné techniky, asertívny tréning, krízová intervencia a stratégia prevencie relapsu, liečebný režim a terapeutická komunita. Pacient sa učí štrukturovať voľný čas tak, aby sa vyhol rizikovým situáciám, učí sa využívať primerané stratégie na rozpoznanie a zvládanie rizikových situácií, a tým sa zlepšujú vyhliadky na úspešnosť liečby. Pacient prichádza do stacionára:
- už počas nemocničnej fázy liečby,
- ako pokračovanie liečby po prepustení,
- na absolvovanie ambulantnej liečby.
Ordinačné hodiny DPS pre závislých:
Utorok 15:00 – 18:00 hod.
Streda 8:00 – 12:00 hod.
Štvrtok 8:00 – 12:00 hod.
Piatok 8:00 – 12:00 hod.
Každý posledný piatok v mesiaci sa o 15:00 hod. koná rodinná terapia pre príbuzných.
Odbornú starostlivosť o klientov oddelenia okrem primára a zástupcu primára oddelenia zabezpečujú 9 lekári, 2 psychológovia, 18 zdravotných sestier, 10 ošetrovateľov, sestra špecialistka na liečbu závislostí, sestra špecialistka pre individuálnu liečbu, špecialistka pre arteterapiu, ergoterapeuti, sociálna sestra a ambulantná sestra.
PSYCHIATRICKÉ ODDELENIE
Oddelenie akútne: 046/5112 535
Oddelenie doliečovacie: 046/5112 520
Denný stacionár: 046/5112 530
Stacionár pre závislých: 046/5112 519
Psychológ :Mgr. Žubor Lukáš, Mgr. Beňušková Miriama, Mgr. Janík Martin, Mgr. Gabajová Mária