OAIM oddelenie

Ambulancia ACHB 046/5112295
Ambulancia 046/5112625
Lôžkové oddelenie 046/5112178

Stručná charakteristika oddelenia

OAIM – poskytuje liečebnú starostlivosť v medicínskom odbore anestéziológia a interdisciplinárnom odbore intenzívna medicína.

Intenzívna medicína v nemocnici predstavuje najťažšiu oblasť medicínskej starostlivosti, preto musí byť organizovaná podľa presne dohodnutých pravidiel, aby sa vo vzájomnej súčinnosti mohlo organizovať intenzívne ošetrovanie pacientov na OAIM, ale i zasiahnuť na každom intenzívnom poste v nemocnici – od Centrálnej príjmovej ambulancie cez JIS všetkých oddelení, operačné sály až po pokračujúcu resuscitačnú starostlivosť na OAIM.
Súčasťou úspešnej „intenzivistickej“ práce je dobrá technická výbava oddelenia. Na oddelení sa musí pracovať tak, aby sa každému pacientovi zachovala intimita a ochrana pred superinfekciou. Všetko sa dá urobiť zložitou technikou, ale veľa aj jednoduchými fyzikálnymi postupmi a pomôckami dobre odborne vybaveného personálu, čo u nás predstavuje 15 lekárov a 27 sestier.

Anestéziologická starostlivosť – zaistenie bezbolestného vykonávania diagnostických a liečebných výkonov operačnej i neoperačnej povahy pre chirurgické i nechirurgické odbory.
Anestéziológ riadi postupnosť úkonov pri príprave i uskutočňovaní bezbolestnosti operačných zásahov i neoperačných diagnostických postupov s prihliadaním na zdravotný stav chorého, technickú náročnosť, zložitosť a predpokladané trvanie výkonu. Celková i regionálna anestézia, pôrodnícka analgézia nesú so sebou vždy určité riziko a často len anestéziológ pozná jeho opravdivý rozsah. Pod dozorom anestéziológa a anestéziologickej sestry sa zodpovedne zaisťuje bezpečnosť vstupu i výstupu z anestézie. Následne ide pacient na JIS-ky, kde sú pacienti v závažnom stave liečení svojimi ošetrujúcimi lekármi.

Ambulantná činnosť – anestéziologická ambulancia je oblasťou zoznámenia sa „pacient - operant“ a jeho prípravy k anestézii v zmysle doporučenia ďalších potrebných vyšetrení, aktuálne možnej potrebnej prípravy s cieľom úpravy klinického stavu pacienta, naplánovania druhu anestézie či pooperačnej analgézie, doporučenia sledovania potrebných parametrov a zaistenia stability životných funkcií. Cieľom je zníženie operačného a perioperačného rizika na najnižšiu možnú mieru. Bližšie podrobnosti nájdete v časti Anestéziologická a algeziologická ambulancia.

Na Ambulanciu centrálneho príjmu je anestéziológ pozývaný k pacientom s ohrozením života – insuficienciou základných životných funkcií a musí ich vedieť v danom prostredí zabezpečiť.
Spolupráca s RLP je dôležitá pre zachovanie dobrej súčinnosti prednemocničnej a nemocničnej starostlivosti pacientov v životohrozujúcom stave.
Centrálne vstupy – centrálny venózny katéter, dialyzačný katéter a akútna hemodialýza, či iné invazívne výkony – je najlepšie vykonávať na OAIM alebo v správne dohodnutých preddefinovaných podmienkach.

História

Anestéziologicko-resuscitačné oddelenie bolo založené v r.1969 ako druhé na Slovensku s pochopením vtedajšieho riaditeľa MUDr. J. Pauleho a nám. LPS MUDr. J.Zlatoša pod vedením MUDr. Vlasty Cmarkovej.
V r.1998 bolo premenované na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny. Neskôr sa primárom oddelenia stal MUDr. Július Zeman. Zástupcami primára boli postupne MUDr. Ivan Pappák, MUDr. Juraj Chovan, MUDr. Maroš Stano.
Od r. 2011 je primárkou oddelenia MUDr. Mária Šramková, PhD..
Vedúcou sestrou boli p. Zuzana Pastieriková, Mgr. Ľuboš Mazúr, MPH, p. Jana Hanusová a momentálne poverenou vedúcou sestrou je PhDr. Milena Mjartanová. Staničná sestra intenzivistického úseku p. Jana Hanusová, staničná sestra anestéziologického úseku p. Zuzana Petríková.

Činnosť oddelenia

OAIM oddelenie anestézie a intenzívnej medicíny zahrňuje nasledovné činnosti:

  • intenzivistická časť
  • anestetická časť
  • anestéziologická ambulancia
  • algeziologická ambulancia

Oddelenie zabezpečuje dôležité úkony aj pre iné oddelenia nemocnice: zavedenie centrálneho venózneho katétra, punkčnej tracheostomie, PEG-u, sheetu pre kardiostimulačnú elektródu, pôrodnícku analgéziu /PEDA/ a podobne.

Anestézia zahrňuje nasledovné anestetické techniky:

- celkovú anestéziu - to znamená, že pacient sa uvedie do určitého stupňa spánku rôznou technikou a podľa charakteru operačného výkonu má zavedenú kanylu do dýchacích ciest a dýcha za neho anestéziologický prístroj

Regionálnu anestéziu :

  • spinálna anestézia - je znecitlivenie a znehybnenie dolnej časti tela. Doporučuje sa u výkonov od hrudníka nižšie - pruh, tumor, zlomeniny, náhrady kĺbov a pod.
  • epidurálna anestézia - možná je forma katétrom alebo jednorazové podanie - rozsah operácií ako vyššie, následne zavedený katéter je možné využiť i na liečbu bolesti po operácii, event. i rehabilitáciu - napr. po implantácii bedrového kĺbu, jej modifikáciou je PEDA – pôrodnícka epidurálna analgézia, kedy sa tlmí bolesť počas pôrodu
  • periférny blok - obstrekne sa nervový zväzok, ktorý zásobuje nervom určitú oblasť a tak sa zruší vnímanie bolesti
  • intravenóznu anestéziu - vnútrožilová - krátkodobá anestézia ku krátkym výkonom. Pacient spí a nevníma bolesť po podaní uspávacej dávky do žily
  • analgosedáciu - kombinácia podania analgetika a hypnotika do žily, pacient spí, je zobuditeľný a nevníma bolesť
  • stand by - pacient je anestéziológom sledovaný a monitorovaný pri výkone iného lekára. Zasiahne len vtedy, ak dôjde ku komplikácii.


+ kombinácie uvedených možností

Všetky tieto postupy sledujú to, že pacient je pri akomkoľvek výkone, operačnom alebo neoperačnom maximálne sledovaný, aby sa zabezpečila úplná bezpečnosť výkonu podľa doporučenia SSAIM. Teda nemôže sa stať, že pacient sa uspí alebo vykoná blok bez príslušného monitoringu.

Vykonávame aj platenú službu - pôrodnú epidurálnu analgéziu na žiadosť rodičky po odsúhlasení pôrod vykonávajúcim lekárom. Táto služba je 24 hodinová, zabezpečujú ju pracovníci pôrodnej sály, ktorí privolajú lekára - anestéziológa z domu.

Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny pracuje v nepretržitom režime, v ÚPS pracujú 2 lekári, jeden pre anestetickú a druhý pre intenzivistickú časť spolu s 27 sestrami, ktoré poskytujú kvalitnú ošetrovateľskú starostlivosť.

Návštevné hodiny na OAIM:
pondelok-piatok od 15,00 do 17,00 hod.
sobota-nedeľa od 13,00 do 15,00 hod.

Výnimky povoľuje primárka oddelenia, v čase jej neprítomnosti službukonajúci lekár.

Oddelenie je vybavené modernou technikou: resuscitačné postele, anestéziologické prístroje s možnosťou monitoringu hladiny anestetických plynov, monitorovacia technika na oddelení s možnosťou monitoringu hemodynamiky, dýchacie prístroje, ktoré spĺňajú doporučenia SSAIM v rámci EÚ a štandardy vydané Ministerstvom zdravotníctva SR.

Anestéziologická ambulancia

Každý pacient, ktorý sa plánuje dať operovať alebo podrobiť diagnostickému výkonu s nutnosťou anestézie, musí absolvovať anestéziologické predoperačné vyšetrenie. Sestra anestéziologickej ambulancie pacientov vopred objedná k vyšetreniu na telefónnom čísle 046/5112 625, v prípade akútneho stavu je pacient vyšetrený v rámci hospitalizácie.

K anestéziologickému vyšetreniu sú potrebné výsledky laboratórnych vyšetrení krvi a zápis interného predoperačného vyšetrenia. Anestéziológ v rámci predoperačného vyšetrenia zhodnotí zdravotný stav pacienta, po určení možných rizík ho zaklasifikuje podľa ASA a odporučí predoperačnú prípravu buď ambulantne, alebo na oddelení v rámci hospitalizácie, rovnako aj druh anestézie. Zhodnotí aj dlhodobú medikáciu pacienta a vyberie lieky, ktoré môže pacient užiť pred operáciou. Určí premedikáciu večer, ráno a tesne pred operáciou s cieľom zabezpečiť hladký úvod do anestézie. Pacientovi je vysvetlený anestéziologický postup, možnosti i riziká anestézie. Predoperačné vyšetrenie je spísané v anestetickom zázname. Pacient potom podpíše informovaný súhlas s anestéziou. Platnosť vyšetrenia trvá 21 dní.

Objednávanie pacientov: 12:30 – 14:00 hod. (každý pracovný deň)
Ordinačné hodiny anestéziologickej ambulancie: viď to čo je na stránke v súčasnosti

Algeziologická ambulancia a stacionár

 
Lekárka: MUDr. Adriana Rybanská
Vedúca sestra ambulancie: Jana Vrabcová

  • Zameriava sa na diagnostiku a komplexnú liečbu chronickej bolesti /nádorovej i nenádorovej/, jej cieľom je odstrániť alebo aspoň zmierniť bolesť a tak zlepšiť kvalitu života pacienta.
  • Zaoberá sa predovšetkým bolestivými stavmi, ktoré nereagujú na štandardné liečebné postupy, ako aj bolestivými stavmi, ktoré pretrvávajú aj napriek odstráneniu ich príčiny alebo sú dôsledkom nevyliečiteľných ochorení.
  • Na Ambulancii chronickej bolesti poskytujeme diagnostiku chronickej bolesti, liečbu nádorovej bolesti, liečbu chronických bolestí chrbta a pohybového aparátu, aplikujeme nefarmakologické a invazívne techniky liečby bolesti.
  • Na vyšetrenie sa objednáva telefonicky na č. 5112295 v pracovných dňoch od 8,00-14,00 hod. Vyšetrenie sa realizuje na doporučenie všeobecného lekára alebo špecialistu, je nutné preukázať sa výmenným lístkom a priniesť so sebou celú dokumentáciu.

Ordinačné hodiny: To čo je na stránke v súčasnosti + (obedná prestávka 12,30-13,00 hod.)

Ďalší kontakty a personál:

Staničná sestra: Jana Hanusová - intenzivistický úsek
Staničná sestra:
Zuzana Petríková - anesteziologický úsek

Lekári: 046/5112 188
Ambulancia: 046/5112 625
Ambulancia ACHB: 046/5112 295
Stacionár ACHB: 046/5112 190