Zelený zákal

ZELENÝ ZÁKAL (glaukóm) je závažná chronická choroba očí. Postihuje približne 1,58% slovenskej populácie. Ak sa nelieči, môže viesť až k oslepnutiu. Vyskytuje sa u ľudí všetkých vekových skupín, najčastejšie po 40. roku života. Preto by sa mal každý v tomto veku, podrobiť preventívnemu vyšetreniu u očného lekára.

zelený zákal

PRÍČINA CHOROBY
Na vzniku choroby sa podieľa niekoľko faktorov. K najdôležitejším patrí zvýšený vnútroočný tlak. Určitú úlohu zohrávajú aj cievne zmeny. Rizikové skupiny sú ľudia nad 40 rokov, krátkozrakí, s cievnymi chorobami, cukrovkou a osoby s výskytom glaukómu v rodine.

TYPICKÉ PRÍZNAKY
Rozlišujeme dva základné typy glaukómu, s otvoreným a uzatvoreným dúhovkovo-rohovkovým uhlom. Príznaky i liečba sú pri nich rozdielne.

Glaukómový záchvat
Je typický pre glaukóm s úzkym uhlom. Prejavuje sa bolesťami hlavy a očí, náhlou poruchou zraku, zvracaním, začervenaním oka.

Chronické ťažkosti ako bolesti hlavy, pocit tlaku v očiach, ťažkosti s videním za šera, farebné kruhy v okolí svetiel sú prejavom glaukómu s otvoreným uhlom. Často prebieha úplne nepozorovane.

DIAGNÓZA
Je potrebné chorobu zistiť čo najskôr, ešte pred vznikom nezvratného poškodenia zrakového nervu. K tomu slúžia moderné vyšetrovacie metódy:
Meranie vnútroočného tlaku (viac krát denne)
Vyšetrenie zorného poľa (perimeter) - počítačové hodnotenie zmien, ktoré sú spôsobené poškodením zrakového nervu
Gonioskopia - vyšetrenie dúhovkovo-rohovkového uhla
Vyšetrenie zrakového nervu - HRT Heidelberg retina tomograph II - laserový skenovací systém, ktorý umožňuje diagnózu o 2 roky skôr ako iné vyšetrovacie metódy

zelený zákal

LIEČBA
Dlhodobá liečba očnými kvapkami, ktoré ovplyvňujú vnútroočný tlak. Dôležité je podávať kvapky pravidelne. Nevyhnutné sú i pravidelné kontroly u očného lekára. Ak táto liečba nepostačuje je nutná operácia (invazívna, alebo neinvazívna pomocou laseru ).

ODPORÚČANIE PRE PACIENTOV

zelený zákal

Spôsobuje zníženie prekrvenia zrakového nervu.